“Маніфест 42” оголосив про перехід підприємців до організованого спротиву тиску силовиків

Громадський рух “Маніфест 42” заявив про відсутність системних змін за час дії ініційованого президентом Володмиром Зеленським мораторію на блокування бізнесу силовиками, що змушує підприємців перейти організованого спротиву тиску правоохоронців. 

Про це йдеться в заяві “Маніфест 42” (наводимо її оригінальний текст повністю): 

У звʼязку з завершенням запровадженого Президентом України Володимиром Зеленським тримісячного мораторію на блокування роботи бізнесу правоохоронними органами громадський рух “Маніфест 42” змушений перейти до організованого спротиву. Його елементи включатимуть наступні складові:

 • Партнерство з ветеранськими організаціями для забезпечення фізичного захисту підприємців від свавілля тилових силовиків у вигляді обшуків без рішень суду та допуску адвокатів.
 • Партнерство з антикорупційними організаціями для системного дослідження статків осіб, причетних до координації та реалізації корупційного тиску на бізнес, з подальшим притягненням їх до відповідальності.
 • Втілення принципу 5 статті НАТО (напад на одного прирівнюється нападу на всіх) з метою залучення всіх ресурсів українського бізнесу для організованого спротиву перевертням у погонах.

Ми змушені діяти на випередження, оскільки за три місяці системних змін для подолання проблеми корупційного тиску на бізнес не відбулось. Ставлення тилових силовиків до бізнесу як до корупційної годівниці залишається таким же, як і до запровадженого Президентом України Володимиром Зеленським мораторію. Виконання Указів від 23 та 26 січня 2024 року, спрямованих на захист підприємців в умовах воєнного стану, значною мірою проігнороване. Зокрема:

 • Попри опубліковану статистику щодо закриття 19% справ проти бізнесу за підсумками проведеного аудиту жодна резонансна кримінальна справа не переглянута. Найбільш знаковій та суспільно значущій справі, за якою спостерігає вся країна – кейсам Мазепи та “Рівʼєри” – 22 квітня 2024 року виповнилося 10 років. У цій справі не бачимо жодних зрушень.
 • Єдиний значущий успіх за період мораторію – скасування заборони на прибуток постачальників ЗСУ – перекреслений відмовою правоохоронців закривати кримінальні справи проти цих постачальників. Корупціонери в умовах війни продовжують створювати загрози для забезпечення ЗСУ і цим сприяти ворогам України.
 • Законодавчі ініціативи щодо перезавантаження БЕБ були подані Урядом до Верховної Ради без попереднього узгодження з бізнес-асоціаціями і тому замість швидкого схвалення стали предметом політичних сварок та спекуляцій. Водночас розроблений бізнес-асоціаціями проект змін до Кримінального процесуального кодексу, яким системно вирішується проблема “маски-шоу”, досі не взятий Урядом в опрацювання.
 • Рада з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президенті України, створена 26 січня 2024 року для налагодження діалогу держави з бізнесом, досі не спромоглася фізично зібратися для бодай формального прийняття рішення щодо конкретних кейсів тиску на підприємців, не зважаючи на звернення трьох бізнес-асоціацій.

Ми вітаємо спробу команди Президента України Володимира Зеленського за три місяці розв’язати проблему корупційного тиску на бізнес. Але тепер, коли три місяці мораторію завершились, виник ризик повернення до найганебніших практик порушення 42 статті Конституції, яка гарантує право на підприємницьку діяльність. У звʼязку з цим ми звертаємось до Президента Володимира Зеленського з наступними пропозиціями:

 • Ініціювати безстрокову заборону на проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях, якщо таке застосування може заблокувати підприємницьку діяльність суб’єктів господарювання (за виключенням справ, які стосуються національної безпеки).
 • Рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Бюро економічної безпеки України, Службі безпеки України на постійній основі здійснювати аудит вжитих щодо суб’єктів господарювання обмежувальних заходів у кримінальних провадженнях, визначати доцільність їх подальшого застосування, а також щомісячно звітувати про закриті справи за підсумками аудиту.
 • Надати Раді з питань підтримки підприємництва при Президентові України в умовах воєнного стану все, чого їй не вистачає для реалізації Указу №30/2024 в частині системного аналізу ситуації щодо забезпечення права на підприємницьку діяльність, практики формування та реалізації державної політики щодо додержання гарантій права на підприємництво.
 • Доручити Уряду відновити практику попереднього погодження з бізнес-асоціаціями суспільно значущих ініціатив, які впливають на розвиток економіки України.

Громадський рух “Маніфест 42” створений для захисту 42 статті Конституції України, яка гарантує право на підприємницьку діяльність.

 

Developed by