Силовики перетворили обшуки підприємців на полювання за їх готівкою та телефонами

Одна історія про те, як майно було вилучено без потрібного дозволу судової ухвали. Її відсутність не дозволяє і оскаржити втрату

“Схоже, мета обшуку, зазвичай – це гроші. Такого не буває, як і в 32-33 роках, щоб силовики вийшли з хати з пустими руками. Вони мають щось винести. І їх основна мета, судячи з усього, це гроші…Люди не можуть тримати вдома навіть особисті заощадження”.

Це цитата з емоційного інтервью Віктора Московченка, засновника низки українських фірм, що займаються, зокрема, поставкою в країну медичного обладнання. Нині його фірми фігурують в кримінальному провадженні про можливу розтрату майна чиновниками Укрінфрапроект на 58 млн грн. Фірми Московченка в цій історії державі нічого не продавали, і навіть напряму не вели бізнес з постачальником державному агентству. Але одного дня о сьомій ранку до його квартири та помешкань партнерів завітали поліція, СБУ та прокуратура за документами, які перед цим вони вже тримали в руках. Після багатогодинних обшуків силовики вийшли з чужими телефонамита готівкою.  

А сама історія стартувала понад три роки тому. 

  Німецькі дефібрилятори

В 2020 році Державне агентство інфраструктурних проектів (Укрінфрапроект) закупило півтисячі медичних укладок на 101,1 млн грн. Ця закупівля фінансувалася з дорожнього фонду, бо одним з небагатьох напрямків діяльності Укрінфрапроекту є реалізація програм з безпеки дорожнього руху. Важко згадати, але це агентство створювалося ще під Євро-2012, потім міняло назви, напрямки, аж поки в січні 2023 року уряд вирішив її ліквідувати. Але в 2020 році починався зірковий час агентства – стартувало Велике будівництво. 

Згадані медичні укладки закуповувалися для рятувальників Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС).Що закупівлі укладок готуються саме під ДСНС свідчить хоча б той факт, що очікувану вартість закупівлі готували саме рятувальники з Управління організації медичного забезпечення, медико-біологічного захисту та охорони праці. Воно оцінило медичну сумку в 200 тис грн.

 Найдорожчим в цьому комплекті був автоматичний дефібрилятор для серцево-легеневої реанімації – очікувана вартість майже 167 тис грн. 

Сама закупівля пройшла через два тендери – в квітні та листопаді 2022 року. В обох випадках великої конкуренції не спостерігалося – між собою торгувалися лиш ТОВ “ДМ-Проект” та ТОВ “Фармєдіс”. Торгувалися неактивно, ціна “Фармєдіс” була трохи нижчою, з ним і було укладено договори. 

ТОВ “Фармєдіс” зареєстроване в Чернігові на місцевих мешканців Дмитра Ігоревича  Пчелінцева та Ігоря Миколайовича Пчелінцева. За даними “Прозорро”, фірма давній учасник держзакупівель, 

Кінцевим бенефіціаром столичного ТОВ “ДМ-Проект” нині вказана Олена Кузнечікова. До повномасштабного вторгнення через кіпрську фірму “Хейлор інвестментс лімітед” бенефіціаром був вказаний громадянин Білорусі Микола Занкавець.

В підсумку, вартість однієї медичної укладки для Укрінфрапроекту склала майже 199 тис грн. – пів відсотка економії від очікуваної вартості.

По кожній окремій складовій укладки, в т.ч. по дефібрилятору, вартість не визначалася, в специфікації до договору також відсутня “розбивка” ціни. З договору відомо тільки, що постачальник ще повинен був обучити персонал рятувальників користуватися обладенням за місцем дислокації підрозділів ДСНС.

В підсумку, “Фармєдіс” поставив медичні укладки з дефібриляторами Corpuls AED виробництва німецької GS Elektromedizinische. Хоча фірма їх придбала не напряму у виробника, а через посередників. 

З судових ухвал відомо (які є в розпорядженні редакції, але відсутні в судовому реєстрі), що в Україну дефібрилятори були завезені фірмами згаданого Московченка – ТОВ “Медінова” по контракту з канадською Justaco Ltd. та ТОВ «Реалтон» по контракту із словацькою Optimum SK S.R.O. 

“Медінова” продала свою продукцію ТОВ “Адвансед Медтехнолоджи”, яка вже її доставила постачальнику державного Укрінфрапроект. Цього посередника частково задіяло в своїх операціях і «Реалтон».

Таким чином, від німецького виробника дефібрилятори до України йшли через канадську та словацьку фірми, потім їх розмитнили українські компанії, які продали більшість продукції посереднику. І вже той продав апарати “Фармєдіс” для поставки державному агентству. 

Всі німецькі дефібрилятори зайшли до України по однаковій ціні – 2 706 євро за комплект. З ухвал відомо, що їх митна вартість (після сплати всіх необхідних платежів) коливалась від 89,5-91,3 тис грн. за комплект. Посередник продавав “Фармєдіс” їх вже дорожче, а за скільки остання фірма постачала держагентсву – невідомо, адже разбивки по ціні асортименту медичної сумки в специфікації до договору не вказано. 

Кримінальна справа

Так, така масштабна закупівля для безпеки руху по українським дорогам трапилася якраз в момент запуску президентської програми Великого будівництва. В 2020-му Укрінфрапроект очолював Кирило Хом’яков – людина тодішнього міністра інфраструктури Владислава Криклія. Після звільнення в 2021 році Криклій втратив свою посаду. За ним пішов з держагентства і Хом’яков.

Натомість, після цих кадрових перестановок в травні 2021 року з’явилося кримінальне провадження 42021102010000048. Справу відкрили за “корупційними” статтями – ч 3 ст 191 ККУ та ч 2 ст 366 ККУ. Мова йде про розтрату майна та службове підроблення. Справу розслідувала поліція Голосіївського району столі – за місцем “прописки” Укрінфрапроекту (як воно тоді називалося). 

Слідство залучило до розслідування судового експерта Євгенію Зєлєніну, яка провела в серпні 2021 року судово-товарознавчу експертизу закупівель Укрінфрапроекту.

Експертка нарахувала, що загальна ринкова вартість однієї медичної укладки, яку “Фармєдіс” поставила державному агентству, становить 71 910 грн. Це навіть менше заявленої ціни однієї лиш складової цієї сумки – дефібрилятора, який імпортувався по 80 тис грн, в перекладі з євро на курс національної валюти. А з митними платежами виходило всі 90 тис грн. за комплект.  

Але цей висновок судово-товарознавчу експертизи поліція пізніше підкріпила ще даними аналітичного дослідження Головного управління Державної податкової служби у м. Києві. Податківці проаналізували фінансові операції Укрінфрапроекту в 2020-2022 роках на предмет відмивання доходів. І знайшли розтрату на 58,26 млн грн. А ще і інші “ознаки”

“…Де виникає підозра, що фінансові операції або сукупність пов’язаних між собою фінансових операцій можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення…”, – говориться в клопотанні поліції до Голосіївського райсуду Києва, в якому правоохоронці і цитують дослідження столичних полатківців. 

Щоправда, з наявних у редакції документів невідомо про перекваліфікацію справи про закупівлю дефібриляторів для рятувальників із “корупційної” на “легалізацію доходів”. Але поява згади про фінансування тероризму дозволила в майбутньому залучити до цієї справи вже і співробітників СБУ.

Обшуки

В липні поточного року до  Голосівївського райсуду Києва надійшли клопотання прокурора місцевої райпрократури Анатолія Пшеничного з проханням надати дозвіл на обшуки помешканьо власників фірм, що постачали дефібрилятори для “Фармєдіс”. Вірніше, навіть тих фірм, що напряму бізнес з “Фармєдіс” напряму не вели. Але всіх їх прокурор в клопотання зарахував до єдиного ланцюжка, по якому штучно завищувалася ціна.

Зокрема, прокурор просив надати дозвіл обшукати місце проживання засновника “Медінова” та “Реалтон” Віктора Московченка (а також його офісу).

Прокурор просив дозвіл на відшукання договорів цих фірм із купівлі дефібриляторів у іноземних фірм та продаж їх в Україні посередникам. Чому ці договори повинні були зберігатися в квартирі, де мешкає Московченко – питання. Сам він стверджує, що перед ухалою про обшуки всі затребувані документи були надані силовикам.

Суддя Голосіївського райсуду столиці Тетяна Шевченко  дозволила обшуки. Не тільки у засновника “Медінова” та “Реалтон”, а і у будинку директорки цих фірм – Ірини Вишневської. А ще задовольнила клопотання на обшуки в квартирі, де проживає директор “Адвансед Медтехнолоджи” Олександр Міхновець. Це та фірма, що була посередником між імпортером та постачальником для Укрінфрапроекту. 

Що знайшли, але не віддали

В підсумку, у Міхновця – засновника “Адвансед Медтехнолоджи” та біженця з окупованого Донецька, вилучили 97 тис євро та та 190,5 тис грн. А ще крім всіх його заощаджень – мобільний телефон. Ні на телефон, ні на гроші дозволу в ухвалі суду не було. 

Підприємницька діяльність заблокована,

13-годинний обшук вдома у Московченка та його офісу дозволив правоохоронцям винести 1,9 млн грн. Власник каже, що відкладав на дрони, виробництвом яких зараз займається. Офіційні документи на походження грошей враження на правоохоронців не справили.

Ще печатку кандаської Justaco Ltd., власником якої і так публічно є Московченко. І, традиційно, його мобільний.

“Сьогодні в Україні найбільш вигідний бізнес – це торгівля мобільними телефонами.Я знаю підприємства, у яких більше десятка телефонів різні силові структури вилучили. Потім люди роками не можуть їх повернути. І коли вони (правоохоронці – ред) забирають телефони, вони повинні це якось пояснити. І пояснють це вже “заднім числом”, – каже Московченко.

Цікаво, що вилучені речі. про які не йшлося в судовій ухвалі швидко “узаконити” прокуратурі не вдалося. Як повідомили адвокатів, слідчий суддя нині у відпустці. А без його ухвали і оскаржити вилучення майна не можливо.  

Юрій Школяренко

Developed by