“Душать потужного вітчизняного виробника в інтересах китайського імпорту”: Власник “Київгуми” Андрій Острогруд про обшуки СБУ

Інтерв’ю з директором та акціонером “Київгуми” Андрієм Острогрудом про кримінальні справи, звинувачення у торгівлі з РФ, тиск силовиків та постачання аптечок для Міноборони.

Душать потужного вітчизняного виробника в інтересах китайського імпорту: Власник Київгуми Андрій Острогруд про обшуки СБУ 01

Минулого тижня СБУ звинуватила найбільшого постачальника тактичних аптечок для Збройних Сил України компанію “Київгума” у пособництві державі-агресору. За версією слідства, за останні два роки український виробник нібито поставив до Росії через ЄС товарів вартістю близько 1 мільйона євро. В офісі компанії провели обшуки, а одного з її співзасновників суд арештував.

Гендиректор та акціонер “Київгуми” Андрій Острогруд звинувачення відкидає і називає цю справу продовженням тиску правоохоронців. Він є одним з ініціаторів громадського руху “Маніфест 42”, учасники якого публічно заявили про корупційне втручання силовиків у роботу українського бізнесу під час повномасштабної війни.

У інтерв’ю БізнесЦензору Андрій Острогруд розповів про звинувачення СБУ і тиск з боку правоохоронних органів, державні закупівлі та лобіювання постачальників аптечок китайського виробництва для ЗСУ.

Київгума 02

“ЗВИНУВАЧЕННЯ ПРО “ПОСТАВКИ АПТЕЧОК ВОРОГУ ПРЯМО НА ПЕРЕДОВУ” – ЦЕ НІСЕНІТНИЦЯ”

– 4 січня Служба безпеки України провела обшуки у Вашій компанії та вдома у її співзасновників та топменеджерів. Чи знали Ви, що такі обшуки плануються?

– Звісно, ні. Ми про це дізналися о 7 ранку після дзвінка диспетчера, який повідомив, що якісь сторонні люди заходять на територію. До цього нам не було взагалі нічого відомо, про будь-які підстави для цих дій тощо.

– Що вилучили правоохоронці під час слідчих дій?

– З підприємства вони нічого не забирали, але провели у нас 14 годин, було їх близько 30 осіб, вони скопіювали поштовий сервер 5 чи 6 комп’ютерів, у тому числі і мій, засновників Антона і Романа Кравців, усі комп’ютери вони повністю скопіювали. В помешканнях Антона і Романа вилучили їхні телефони. З Антоном мені не вдалося поспілкуватися, а в Романа навіть як такого обшуку не було, просто забрали телефон.

– На час обшуку Ви перебували у відрядженні за кордоном. З чим воно пов’язане?

– Я спланував цю поїздку десь за місяць до свого виїзду, це звичайна ділова поїздка, яких в мене було багато в 2023 році. Я саме поїхав на зустріч з компанією Scanvic Chem, конкретно – з паном Уткіним, який зараз теж фігурує у документах.

– СБУ у своєму пресрелізі стверджує, що “Київгума” через підконтрольну фірму у ЄС “переправила до РФ декілька партій тактичних джгутів та бинтів власного виробництва на загальну суму на понад 40 млн у гривневому еквіваленті. Чи має Ваша компанія “підконтрольні фірми” у ЄС?

– Ні, це все вигадки. Мало того, СБУ в матеріалах справи, які мені вдалося побачити, показує взаємодію не з однією, а з кількома європейськими компаніями. Але це все – незалежні компанії, з якими ми працюємо десятки років. Я маю дуже гарні, давні стосунки з директорами, власниками цих компаній, я зазвичай свій бізнес будую з партнерами на базі особистих дружніх стосунків. Це нормально. Ні про який наш контроль над цими компаніями йтися не може, це вигадки СБУ.

– Які загалом європейські контрагенти є у “Київгуми” та які у компанії відносини з ними?

– Є європейські компанії, яким я продаю продукцію, і є ті, в яких я купую сировину.

В матеріалах справи фігурує компанія Scanvic Chem. Її власник – мій дуже давній друг. Це Олександр Уткін, він громадянин Естонії і проживає в Таллінні. З ним ми співпрацюємо і дружимо сім’ями з 2005 року, він досить часто до мене приїжджає, я до нього приїжджаю, разом півсвіту об’їздили. Це мій друг та контрагент по бізнесу. Яке це має відношення до якихось начебто підконтрольних фірм?

Серед наших давніх клієнтів також “Форанс” – міжнародна група компаній, її головний офіс знаходиться у Швейцарії.

Взагалі наших європейських контрагентів досить багато: це і компанії з Польщі, Іспанії, Німеччини та інших країн. Багатьом компаніям ми постачаємо товари під спецзамовлення, але в нас підписані угоди про нерозголошення, тому подробиці я не можу публікувати. Зрозуміло, що в рамках слідства ми все покажемо та надамо.

Київгума 03

– Скільки загалом у Вас іноземних контрагентів? Скільки контрагентів з ЄС?

 У “Київгуми” в базі близько 10 тисяч контрагентів, кожен рік 2 тисячі компаній з цієї бази купують в нас продукцію. Тому тут потрібно говорити, напевне, про товарообіг. До повномасштабної війни і до 2022 року ми експортували продукцію до 35 країн світу, на них припадало 30-35% від всього товарообігу. За минулий рік, завдяки контракту з німецькою компанією, де ми виконували замовлення на донорську допомогу за кошти німецьких платників податків, виробляючи аптечки для потреб Міноборони, то тоді експорт склав до 70% всього товарообігу, тому що контракт з німцями дав дуже великий обсяг і відповідно дуже зріс експорт.

– У звинуваченні СБУ фігурує сума 40 млн грн, про що саме йдеться? 

– Це вартість оприлюдненого після обшуків СБУ контракту з компаніями з Естонії, але це вартість всього обсягу продукції, поставленої на ці компанії, включно з сосками, клізмами, грілками, напальчниками тощо. Нам закидають нібито співпрацю з агресором, ворогом, організацію чогось… Я бачу голосні заголовки в Телеграм-каналах: “Поставки аптечок ворогу прямо на передову” – це нісенітниця. Повторюю: жодної позиції, яка гіпотетично може належати до номенклатури тактичної медицини, ми не постачали жодній з цих компаній, жодного разу.

– Наступного дня після обшуків одразу у кількох ЗМІ із посиланням на джерела у правоохоронних органах було оприлюднено скріни окремих документів та нібито листування однієї із співробітниць компанії, які мали б підтверджувати звинувачення СБУ проти “Київгуми”. Ми хотіли б детальніше на них зупинитися. 

Перше: компанія постачала свою продукцію естонській компанії Scanvic Chem OU (в оприлюдненому документі переважно йдеться про дитячі соски). З відкритих джерел відомо, що ця компанія є давнім партнером “Київгуми”, зокрема, вона постачала українському виробнику сировину.

– Я вже згадував Олександра Уткіна і коментував свої давні дружні стосунки з ним. Уткін заснував свою компанію Scanvic Chem десь 6-8 років тому, але я з ним працював з 2005 року, коли він був власником і одним з директорів іншої естонської компанії-трейдера. З того чау в мене з ним дружні стосунки. Відтоді я через них купував хімічний каучук, хімнаповнення, потім Уткін вийшов з того бізнесу, і я з моменту створення Scanvic Chem купував і купую у них сировину. Все, що нам було потрібно по імпорту, він, по суті виконуючи функцію нашого торгового дому, забезпечував. Адже в моєму колективі завжди бракувало англомовних колег.

Оскільки вся сировина у нас – із-за кордону: Європа, Америка, Азія, – Scanvic Chem замовляв для нас сировину, організовував нам закупку, логістику, надавав товарний кредит, який мені в ті роки коштував дешевше, ніж банківський кредит. Тому я багато років маю прекрасні стосунки з Уткіним. Відповідно, в нас всі ці роки були поставки на Scanvic Chem різного товару: діелектричні рукавички, дитячі речі, ми навіть виготовляли певні кастомізовані речі на замовлення пана Уткіна. Такий стабільний довготривалий бізнес, десятиріччями.

– СБУ стверджує, що через цю компанію “тактичні медзасоби потрапляли до підсанкційних компаній РФ, що спеціалізуються на постачанні амуніції для російських військ”. Як доказ цього у ЗМІ оприлюднено рахунок про постачання дитячих сосок, клейонок, маточних кілець та бинтів Мартенса від Scanvic Chem OU російському ООО “МКТ” за договором від 24 травня 2022 року. Вказані у рахунку реєстраційні дані вказують на один з найбільших російських ІТ-холдингів Fplus (ООО “МКТ”, раніше “Марвел КТ”, з 15.04.2023 під санкціями України). Чи постачала “Київгума” товари для цієї компанії? 

– СБУ стверджує, нібито ми постачали засоби тактичної медицини, правильно? Але в той самий час у Телеграм з’являється документ, в якому зазначені соски, клізми, бинти Мартенса. Ви знаєте, що таке бинт Мартенса і як його використовують? Якщо ні – запитайте у військових. Чи зможуть вони зупинити кровотечу бинтом Мартенса, товщина якого 0,5 міліметра, на відміну від нашого тактичного джгута ОМЕГА, товщина якого 1 мм.

Щодо “Марвел КТ” або “МКТ” – це взагалі-то величезна група, з якою ми раніше працювали напряму з 2019 року і до війни, це трейдерська компанія, яка має і логістичні компанії, свої склади, вони займаються закупкою промислових і непромислових груп товарів і перепродають їх. В чому проблема, що ці компанії перепродавали наші соски, клізми чи бинти Мартенса? “Київгума” цю господарчу продукцію виготовила, отримала кошти, сплатила податки та зарплату працівникам, забезпечила внесок в економіку країни.

– В опублікованих документах СБУ немає інших розрахункових документів про постачання будь-яких товарів Scanvic Chem OU в РФ. Проте у оприлюдненому нібито листуванні директорки відділу логістики “Київгуми” Тетяни Мисак крім компанії “Марвел” фігурують російські ООО “Гермес-М”, ООО “Гермес-РТИ” та Алексей Цветков. “Гермес-РТИ” на своєму сайті вказувало себе дистриб’ютором “Київгуми”, хоча інформація на ньому не обновлялася з 2019 року.

Чи справді співробітниця “Київгуми” Тетяна Мисак обговорювала питання логістики з представниками компаній у РФ? Чи відповідає оприлюднене листування дійсності? Чи постачала “Київгума” свою продукцію на адресу “Гермес-РТИ” і у яких роках? Якщо так, то про яку продукцію йшлося?

– По-перше, Тетяна Мисак не є директором з логістики, вона начальник відділу логістики. Директор з логістики – Антон Кравець, якому вручили підозру. Я не маю можливості дистанційно з’ясувати, чи було насправді таке листування. В Антона забрали телефон, він знаходиться в СІЗО, в мене взагалі немає комунікації з ним зараз. Тетяна на зв’язок не виходить, зараз з нею намагаються зв’язатися адвокати, я не можу з’ясувати або підтвердити, чи справді було оприлюднене листування. Але я хочу сказати про інше.

Олексія Цвєткова, який начебто фігурує у листуванні, я знаю, відколи він був комерційним директором компаній “Гермес М”, “Гермес РТІ”. Ми працювали з компанією “Гермес” до лютого 2022 року, це колись був наш давнішній партнер по російському ринку. Ми працювали виключно по дитячому та медичному асортименту. Тому я не розумію, навіщо тут намагаються шукати зраду та шукати у номенклатурі замовлення товари тактичної медицини, яких там в принципі ніколи не було і не може бути, як і товарів подвійного призначення. Я хочу, щоб всі розуміли, що це умисні спекуляції, перекручення фактів.

– СБУ стверджує, що у подальшому продукція “надходила до індивідуальних аптечок рашистів, які воюють проти Сил оборони України”. Як доказ правоохоронці оприлюднили через ЗМІ скрін допису невідомого користувача з мережі “Вконтактє” від жовтня 2022 року, у якому він стверджує, що жгути Есмарха виробництва “Київгуми” опинилися у Кірові. Як це могло статися? 

– Я говорив і ще повторюся: не було відвантажень джгутів Есмарха ні на компанію Scanvic Chem, ні на інші європейські компанії, що фігурують у матеріалах слідства. І вони не відвантажували ці товари на РФ. Це 100%. Це знову чергова спекуляція з боку силовиків. Ми доведемо, що це спекуляція. За потреби, я буду просити партнерів надати всі необхідні документи, щоб довести, що від них не було поставок в РФ. Ми це повністю спростуємо як 100% фейк.

Далі я хочу окремо зупинитися на фейковому пості якогось “батюшки”. Це компромат. Вкид. Чули про такі інфотехнології? Подивіться: цей пост від 2022 року, а його в 2024 році десь знайшли і декларують як щось зовсім нове. Я не розумію, де зробили фото цих ящиків, там жодної ідентифікації місця, людей. Це повний нонсенс. Ми не мали поставок джгутів Есмарха навіть на наших партнерів з Естонії. Нам надходили замовлення на джгути Есмарха з Казахстану, Узбекистану, Туркменістану, Арменії, Азербайджану. Ми ж не перебуваємо з цими країнами в стані війни, заборони немає, з країнами так званої СНД ми всі 30 років співпрацюємо і постачаємо наші товари: дитячі, господарчі, медичні тощо.

– Неназвані джерела серед правоохоронців у ЗМІ також стверджують, що “багато цікавої інформації знайшли і в комп’ютері гендиректора “Київгуми” Андрія Острогруда”. Чи можете Ви припустити, про що може йтися?

– Гадки не маю. У четвер там знаходилися правоохоронці, вони мій комп’ютер і все, що знаходилося у моєму кабінеті, дивилися, фотографували, вичистили мій комп’ютер. В мене дуже багато інформації робочої. Я не розумію, про що саме йде мова. От коли висунуть якісь конкретні звинувачення, тоді я вже буду коментувати, спростовувати, бо зараз зовсім не знаю.

– У своєму дописі на Facebook Ви уточнювали, що у провадженні СБУ фігурує як естонська, так і швейцарська компанія, яким “Київгума” постачала продукцію. Як Ви вважаєте, чому правоохоронці “злили” у ЗМІ лише датовані різними періодами документи щодо естонської фірми?

– Не знаю. Але таке маніпулювання фрагментованою інформацією, вкупі з явно замовними сфабрикованими матеріалами відверто дивує. Я вже казав про це раніше неодноразово.

Душать потужного вітчизняного виробника в інтересах китайського імпорту: Власник Київгуми Андрій Острогруд про обшуки СБУ 04

“ПОПЕРЕДНІ СПРАВИ СИЛОВИКІВ ПРОТИ “КИЇВГУМИ” ЗАКІНЧИЛИСЯ НІЧИМ”

– “Київгума” вже стикалася зі співробітниками СБУ у справі про постачання підрейкових прокладок для “Укрзалізниці”, яку формально вела Нацполіція. Чим закінчилася ця справа?

– Нічим. Це фейкова, замовна була справа, скоріш за все, ініційована кимось з конкурентів. Нам було висунуто підозру, відкрито кримінальну справу, було направлено ряд питань, на які ми надали відповіді та на цьому все затихло.

Я їздив до Генпрокуратури, писав до бізнес-спільнот, вийшов із заявою в пресу, ми почали самі атакувати працівників СБУ, вимагати пояснення, на якій підставі? У мене зараз якесь дежавю: тоді, кілька років тому, СБУ так само публічно виклало фрагментовану і перекручену інформацію про це, виклало фото, де вони арештували на залізниці ті прокладки, вони стверджували, що це на фото була саме наша продукція, що це було навмисне, щоб поїзди сходили з рейок і т.п.

Хоча до прокладок, які вони показували, ми не мали жодного відношення. До нас також прийшли працівники СБУ, хоча справу відкрила і вела Нацполіція. Я про це на своїй сторінці писав, писав звернення, викладав фото, писав запити скрізь: у прокуратуру, ОП. Тоді СБУ просто розгубилася.

За 2,5 роки нам не висунуто жодної підозри, жодного аргументу, оскільки їх і бути не могло. Ми – єдиний постачальник якісних підрейкових прокладок, який має свою атестовану лабораторію, яка має європейську сертифікацію. Це досить недорога продукція, було дуже багато дрібних виробників, потім це все монополізували ті, хто стояв ближче до тодішнього міністра транспорту Кирпи, потім зайшли брати Дубневичі, вони монополізували.

Але коли знову змінилася влада, коли прийшли європейські управлінці на “Укрзалізницю”, до нас прийшло дуже багато звернень, від тих самих і СБУ, щоб ми підтвердили, що попередні прокладки були неякісні.

Ми пояснили, що не можемо аналізувати вироби, що можемо тільки аналізувати по суміші гуми, з якої прокладки виготовлені.

Далі ми прийняли рішення, пройшли атестаційні випробування на “Укрзалізниці”. В 2000 році ми зайшли на ринок і за рік десь 20-25% його ми забрали на себе. Це все не сподобалося нашим конкурентам, в 2021 році була відкрита кримінальна справа ця, яку ми просто поламали. Тому справа не мала руху, нежива була з першого дня.

– Ви розповідали, що у липні 2023 року Нацполіція відкрила ще одну справу, в якій фігурує “Київгума”. Йдеться про угоди, укладені з Міноборони у 2021−2022 роках щодо постачання аптечок військового призначення. Чи висувалися конкретні звинувачення проти “Київгуми” у цій справі? На якому етапі вона знаходиться?

– Ми дійсно в кінці липня 2023 року отримали від слідчого Нацполіції лист, де написано, що “Київгуму” та безпосередньо мене звинувачують у начебто постачанні аптечок за завищеними цінами через нібито змову з пані Остащенко, генерал-майором, яка тоді очолювала командування Медичних сил, а також Львівським та Вінницьким військовими клінічними госпіталями, з якими ми мали у 2022 році договори.

І в листі від липня 2023 року було посилання на ще одну кримінальну справу, відкриту ще у квітні 2022 року.

Тобто вже тривалий час ми фігурували у якійсь кримінальній справі, про яку ми нічого не знали. Ми почали писати слідчому запити, підключили бізнес-спільноти та асоціації, Спілку українських підприємців, звернулися до Генпрокуратури з вимогою надати роз’яснення щодо цих звинувачень.

Слідчий нашим адвокатам сказав: “Ви ж розумієте, я ж лише секретар, я нічого не знаю”.

Після того, як ми направили у Генпрокуратуру низку запитів, ми отримали документи, де вже було зазначено, що ані “Київгума”, ні її посадові особи не є фігурантами кримінальної справи.

Тобто, повторюю: у мене є документ за підписом слідчого, де нас звинувачують, і є відповіді від Генпрокуратури, де написано, що ми не є фігурантами даної справи.

Отже, справа є, але по ній руху нема, жодного допиту чи запиту. Як таке можливо? Чим це можна пояснити? Наскільки мені відомо, в рамках тієї кримінальної справи були обшуки, виїмки у військових госпіталях, у підрозділах командування медичних сил, тощо. Але ані до мене, ні до “Київгуми” не прийшли. Що дивно, адже ці слідчі дії мали б бути, якщо ж мене дійсно звинувачують.

Показово, що в рамках цієї справи була ухвала суду, якою правоохоронцям був наданий дозвіл взяти у мобільних операторів по моїх номерах за кілька років всю інформацію, дослідити переписку, дзвінки, геолокації, інтернет-з’єднання тощо.

Вони цілеспрямовано шукали якісь зачіпки, докази моєї комунікації з кимось з командування медичних сил, але я бачив пані Остащенко лише по телебаченню, я жодного разу не спілкувався з керівниками тих військових госпіталів, з якими “Київгума” мала контракти на постачання продукції. Нічого вони не знайшли.

Але я тепер розумію, що маючи доступ до всіх цих даних, вони побачили дуже багато інформації щодо мене, моїх пересувань. Побачили, наприклад, в яких країнах я бував по роботі. Зокрема, відслідковували всі мої поїздки в країни Балтії, до, наприклад, того самого бізнес-партнера Scanvic. Але хіба я, як підприємець, не маю права на такі поїздки? Що саме я порушив? Два місяці назад вночі у двох моїх колег – Антона та Романа Кравця одночасно були взламані мобільні телефони, відбувся доступ до всіх переписок, електронної пошти.

Ми зробили звернення до Кіберполіції по цьому випадку. Я маю обгрунтовані підозри, що це відбулося невипадково і є так само спробою знайти щось по мені.

Київгума 05

– Ви є одним із підписантів “Маніфесту 42” із закликом зупинити тиск силовиків на бізнес. Після його публікації за дорученням президента Володимира Зеленського було створено робочу групу під керівництвом заступника голови ОП Ростислава Шурми. Як Ви оцінюєте ефективність роботи цієї робочої групи?

– Я був одним з підписантів цього маніфесту, адже мені набридли утиски з боку певних державних органів чи силовиків. Ми з однодумцями з підприємств великого та середнього бізнесу об’єдналися, щоб разом домовитися про прозорі та зрозумілі правила взаємодії. Ми створюємо робочі місця, платимо податки, забезпечуємо важливий для держави експорт готової продукції із доданою вартістю. Ми переконані, що одне із завдань правоохоронців – захищати в тому числі і підприємців, що тримають на собі економіку. А замість захисту ми, навпаки, чомусь мусимо захищатися від цих структур. І можу констатувати, що наразі є лише один дієвий спосіб захисту – це відкрита публічна комунікація.

Потрібно говорити вголос про те, що відбувається, писати у соцмережах, давати коментарі ЗМІ. Наприклад, я виступав у ZOOM на засіданні комітету Верховної Ради. Я прокоментував свою ситуацію, готую офіційне звернення, комітет навіть висловив готовність провести окреме засідання по моїй справі. Всі депутати мене підтримали і висловили повне розуміння ситуації – на жаль, ми не перші і не єдині в подібній ситуації.

Результатом можна було б назвати хіба що зустріч робочої групи, на якій були присутні ключові посадовці правоохоронних структур. Я зміг надати всю інформацію про обшуки та звинувачення, які я вже тривалий час отримував. Ця зустріч відбувалася під протокол. Мене хіба що послухали, але жодних дій чи якоїсь комунікації зі мною по тому не було. Жодної допомоги не було.

аптечки Київгуми 06

“ВСІ ВИМОГИ ДО АПТЕЧОК ДЛЯ ЗСУ ВСТАНОВЛЮЄ МІНОБОРОНИ”

– Зараз Вашу компанію у соцмережах звинувачують у тому, що вона припинила постачати продукцію до РФ лише з початком повномасштабного вторгнення, хоча можна згадати, що найближче оточення президента з “95 кварталу” вийшло зі свого російського бізнесу лише у квітні 2022 року. Що постачала “Київгума” у РФ до лютого 2022 року? Наскільки важливим був цей ринок?

– “Київгума” як лідер ринку не лише України, і ще з часів СРСР по багатьох позиціях виробник-монополіст, має безліч контрактів з країнами колишнього СРСР. Наприклад, ми були єдиний на весь СРСР виробник дитячих сосок-пустушок. Наша продукція скрізь була потрібна, нас всі знали. Ми мали багаторічні контракти з постачання дитячих та медичних товарів і до Росії. Але всі вони були розірвані з початку повномасштабного вторгнення. Мова йде про такі товари, як грілки, соски, клізми, клейонки, напальчники, рукавички, тощо.

З лютого 2022 року ми не маємо контрактів з РФ взагалі. На жодні товари.

– Ваша компанія є давнім постачальником аптечок для Міноборони. Хто встановлює вимоги до комплектації тактичних аптечок?

– Є наказ Міноборони та командування медичних сил, де чітко визначені технічні характеристики кожної позиції в аптечці: якого розміру має бути підсУмок, якої щільності тканина, якого кольору, які мають бути застібки, тощо. І чіткі вимоги – стосовно кожної одиниці продукції у аптечці. Ми неодноразово проходили контрольні перевірки, експертизи і випробування буквально кожної партії товарів, відколи подавали заявки на тендери Prozorro.

Ми ще з 2014 року брали участь у формуванні вимог до наповнення аптечок, як запрошені експерти-виробники засобів тактичної медицини. Разом з нами також в цей процес були залучені багато інших вітчизняних виробників.

Як виробник, ми можемо зараз зібрати будь-яку аптечку, будь-якого наповнення. І ми можемо зробити це краще, ніж у будь-якій країні НАТО, і це буде дешевше. Але для того, аби постачати Міністерству оборони, ми маємо відповідати чітким вимогам, визначеним у наказі.

Волонтерам ми можемо виготовити будь-яке спеціальне замовлення, але для державних закупівель – лише те, що відповідає вимогам.

– Чим відрізається аптечка “Київгуми” від китайських, які також видавали у ЗСУ?

– В чому наша перевага? Ми не просто впорядковуємо аптечки, ми багато позицій виробляємо з нуля, тобто з “гранули”. Наша ОМЕГА – це джгут, який є 100%-вим аналогом американського джгута S.W.A.T. Це абсолютно такий самий механічний турнікет.

Китайських аптечок я бачив багато. Китайські аптечки Міноборони не купувало жодного разу, наскільки мені відомо. Але я знаю, що вони потрапляли на фронт із самостійних закупівель певних фондів чи закупівель приватних структур.

– Скільки аптечок для ЗСУ у Вашої компанії придбало безпосередньо Міноборони? Скільки було передано за кошти донорів?

– До повномасштабного вторгнення (з 2014 року) ми поставили більше 200 тисяч штук в рамках бюджетних закупівель. З 2022 року ще держава докупила порядка 50 000 штук. У 2023 році 400 тис аптечок ми поставили за кошти допомоги від німецького уряду. Загалом 650 тис аптечок.

До 2022 року до нас не було жодних претензій чи скарг. Певні скарги, пости від ботів чи блогерів почались тоді, коли з’явилися інтересанти посунути нас із тендерів.

Київгума 07

– Президент Володимир Зеленський оголосив про потребу нової хвилі масової мобілізації. Вочевидь, для забезпечення бійців аптечками буде оголошено великий тендер. Чи планує “Київгума” брати у ньому участь?

– Мені відомо, що Міноборони звернулося до німецького уряду з проханням виділити кошти ще на 500 тисяч аптечок. Я дізнався про це від своїх німецьких партнерів. “Київгума” в змозі забезпечити цю кількість якісною продукцією. Власне, із цією майбутньою закупівлею я можу пов’язати нинішній тиск від силовиків.

Це ніщо інше, ніж удари по репутації, щоб зробити нас токсичними і посунути нас від закупівель, щоб держава закупала якісь, скажімо, китайські аптечки. Кому це вигідно – я не знаю. Але це нонсенс – “душити” потужного вітчизняного виробника в інтересах китайського імпорту. У мене 400 працівників та 20 підрядних компаній, яких ми залучали для пошиву сумок, постачання бинтів, тощо. Ми своєю діяльністю робимо суттєвий внесок в економіку країни у часи війни. 

Михайло Орлюк, Бізнес.Цензор

Developed by