«Є команда „фас“ проти моєї компанії». Власник Київгуми Андрій Острогруд про тиск і закупівлі китайських аптечок для ЗСУ
Андрій Острогруд розповів NV про наслідки зустрічей на Банковій, сумнівний лобізм у галузі забезпеченні військових і про свою версію: хто з влади може стояти за тиском на його підприємство.
У кінці червня чотири десятки підприємців звернулися до президента Володимира Зеленського по захист від системних атак правоохоронців. Документ отримав назву Маніфест 42, його підписали найвідоміші СЕО країни: Ігор Мазепа з Сoncord Сapital, Василь Даниляк з ОККО, Олександр Соколовський з групи Текстиль-Контакт та інші. В Офісі президента запропонували допомогу, однак пізніше формат зазнав критики, бо замість фокусу на системній роботі з асоціаціями підприємців, на Банковій зосередилась на коротких зустрічах з окремими бізнесменами.
Серед перших відвідувачів до Офісу президента завітав власник компанії Київгума Андрій Острогруд. І в нього була вагома причина. В останні місяці з його компанією відбуваються дивні речі.
З одного боку, підприємством цікавляться правоохоронці, з іншого — він чує пропозиції бути не дуже активним у певних тендерах, а його місце можуть зайняти постачальники китайських аптечок для ЗСУ.
Наразі Київгума є важливим постачальником військових аптечок (АМЗІ) до ЗСУ, їх закупають за кошти донорів.
У розмові з NV Острогруд розповідає, як правоохоронна система атакує компанію, як китайські аптечки намагалися продати державі, в тому числі через платформу United24, і чому після скандалу і звільнення Володимира Пруднікова, начальника закупівель Командування Медичних сил (Генштаб) підприємство не відчуло зменшення тиску.
— Розкажіть про кримінальну справу: хто і коли її порушив проти Київгуми?
— У кінці липня 2023 року наше підприємство отримало листа від Андрія Гречаного, старшого слідчого в особливо важливих справах ГСУ Нацполу, з якого довідався, що з квітня проти компанії ведеться досудове розслідування. Нас звинувачують, разом з неназваними посадовцями Міноборони, у привласненні бюджетних коштів у особливо великих розмірах. Йдеться про угоди, укладені Київгумою з Міноборони у період 2021−2022 рр. щодо постачання аптечок військового призначення. Справа начебто стосується завищення ціни за одиницю товару. Однак ці угоди укладені внаслідок проведених тендерів на платформі Prozorro. Наша компанія дала найменшу ціну за найбільш якісний продукт, адже наша аптечка сертифікована за натівським стандартом (IFАК).
— Чи відчули зменшення тиску на ваш бізнес після відвідин на початку серпня Офісу президента?
— Намагаюся гасити пожежу завчасно. Мені телефонував чоловік з департаменту захисту інвестицій ГПУ, якому доручили розібратися в ситуації після моєї зустрічі в Офісі. Для цього я написав лист на ім’я заступника генпрокурора Дмитра Вербицького з подробицями справи. Як він мені пояснив, тепер ГПУ можуть звернутися до слідчого МВС та витребувати у нього підстави для кримінальної справи. Через адвокатів ми неофіційно дізнались про існування двох ухвал — про виїмку у мобільного оператора моїх даних з телефону і даних з телефону посадових осіб, які потенційно могли зі мною контактувати. Йдеться про генерала Тетяну Остащенко, яка очолює Командування Медичних Сил (КМС), а також керівників військових шпиталів Львова та Вінниці.
— Соломія Бобровська, депутатка від Голосу звинуватила підлеглого Тетяни Остащенко по закупівлях — Володимира Пруднікова, у тому, що близька компанія до його невістки перемогла на тендерах на загальну суму 66 млн грн та й в тому, що він постачав на фронт низькоякісні аптечки китайського виробництва. Однак, на складах були, найвирогідніше, саме ваші – якісні аптечки?
— Ось цей момент мені теж незрозумілий. Або Прудніков робив це за її спиною, або, можливо, вона розуміла, що відбувається. Моя версія: це пресують не мене, а саме представників Генштабу, щоб через вигадані претензії до нашої компанії дотягнутися [до військового керівництва]. Але це лише мої здогадки — не хочу лізти у політику. Мене цікавлять конкретні справи, які стосуються Київгуми.
— То ви спілкувалися з Остащенко?
— Жодного разу навіть в очі не бачив. У мене немає навіть записаних телефонів Остащенко чи керівників військових шпиталів. Тому слідчий буде дуже розчарований про це дізнатися.
Також наші юристи дізналися, що є ухвала суду до Податкової служби надати усі наявні у них документи, які стосуються Київгуми за три роки. Податківці нам відверто сказали: нами хтось дуже сильно цікавиться. Кажуть, що вони вже тиждень по нашій компанії копіюють документи. Бачу, що йде [на компанію] певний вал. Їм немає за що зачепитися, але ресурси задіяні серйозні. Виглядає, що є великі інтересанти.
— Що було далі?
— Адвокати Київгуми зібрали усі запитувані документи слідчим Гречаним та особисто йому їх передали. Тут вийшло цікаво. Слідчий сказав, що він лише секретар. Іншими словами, лише виконує вказівки згори. Нічого собі! Людина, яка порушила справу, зверталася в суди для отримання ухвал щодо зняття даних з телефонів, каже після цього, що він лише «секретар». Далі у ході цієї неформальної зустрічі з’ясувалось, що слідству уже байдуже до контрактів за 2021−2022 роки, по яких вони порушили справу. Він сказав, що знайшов у нас на сайті новину про постачання 100 тисяч аптечок по гуманітарній угоді у Збройні сили і бажає з цим розібратися. Тобто, уявіть собі, слідчий хоче розслідувати цей контракт після того, як ми пройшли комлаєнс в ЄС і перемогли там на тендері. Робимо продукт за кошти європейського фонду. Такі дії допомагають моїм опонентам, які хочуть постачати замість Київгуми до армії неякісні китайські аптечки і на цьому заробити. У слідчих немає жодного фактажу чи підстав. Йдуть спроби щось нарити чи накрутити.
— Вам зрозуміло, кому це вигідно?
— В першу чергу хвилююсь, що є команда «фас» проти моєї компанії. Пригадую, що в командуванні Медичних сил (КМС) півроку відчував упередженість: з березня військові госпіталі та КМС написали до Київгуми десятки листів-уточнень специфікації товару, тощо. У нас запитували: чи можемо таку кількість постачати. Відповідали — можемо! А таку ось специфікацію зібрати? Знову ствердно відповідали. І ще після цього провели нараду з нами та іншими постачальниками, аби визначити наявні потужності та ціни. І це при тому що ми з 2016 року є офіційними постачальниками Аптечки (АМЗІ) для потреб Міноборони, де ще до лютого 2022 року ми вже поставили 200 тис. Туди, крім відомих на цьому ринку виробників, запросили ще — нову контору, суто торговців. Ми ж, виробники, один одного добре знаємо — це Київгума, Січ, Сента-фарм, АВ-Фарма.
— Хто ще з’явився?
— З’явився цікавий персонаж — Олександр Строганов. Йому командування заглядало до рота, а він поводився, наче це він головує на цій, згаданій мною, зустрічі. Минулого року я бив на сполох, що на ринку з’являються нові гравці з сумнівним товаром.
— У Строганова є впливові союзники у владі?
— Ймовірно. Хто стоїть за ним — я не знаю. Чув версію, що це люди від одного з заступників голови Офісу президента, але доказів у мене немає. Бо хто завгодно може назватися «від Татарова чи інших ПІБ», а він їх, можливо, в очі не бачив. Якби я точно знав, хто кінцевий інтересант, я б знав, як цим боротися, а так досі не розумію, хто замовник і мій опонент. Бо, вочевидь, Строганов — це максимум касир.
— Однак все ж таки саме Київгума уклала угоди зі шпиталями?
— Так, нам вдалося переламати ситуацію. Ми стали постачальниками аптечок до військових шпиталів Вінниці та Львова. Між цими угодами, у серпні 2022 року, цей Строганов запропонував зустрітися. Він — представник благодійного фонду До перемоги разом. По ньому є кримінальні справи (за даними сервісу Youcontrol, Строганов був фігурантом однієї кримінальної справи 2012 року — він опинився у колі осіб, серед яких був головний лікар Запорізької обласної лікарні Ігор Шишка, нині депутат облради від ОПЗЖ. Їх звинувачували у завданні збитків Запорізькій ОДА при закупівлі автівок швидкої допомоги на 13 млн грн. Справу закрили у 2022 р. через сплив терміну — ред.). Уже через це правоохоронці мали б по ньому конкретно працювати.
— З чим він до вас приїхав?
— Він майже прямим текстом попросив, щоб Київгума не подавалась на тендер по закупівлі аптечок для Вінницького військового шпиталю.
— Іншими словами «порішати»?
— Саме так. Розуміючи про що буде розмова, я покликав на зустріч ще й директора компанії Січ Олександра Гадомського, виробника якісних турнікетів. Ми йому дали зрозуміти, що вітаємо його наполегливість, але наші компанії є виробниками, які давно працюють на ринку, тому нам з ним немає про що балакати.
— Скажу більше, у Вінницькому шпиталі майже одразу після підписання контракту з нами, розпочалися проблеми з силовиками. Наскільки мені відомо: ці хлопці закупили близько 100 тис. китайських аптечок, які опинились десь на європейських складах: в Чехії чи Румунії. Вони вклали чималі кошти. Напевно, саме в цих поставках у них був і є інтерес «скинути товар» за бюджетні кошти!
— Є наказ Міністерства охорони здоров’я щодо технічних вимог до аптечок: пошив з вологостійкої тканини з чітким переліком внутрішнього наповнення, який має бути бандаж, турнікети, тощо. Аптечка з Китаю має іншу комплектацію. На початку повномасштабної війни кілька тисяч подібних аптечок ми теж купляли, бо в той час була порушена логістика і не було сировини для виробництва. Тому десь продавали, а десь роздавали — я добре знаю, що всередині [аптечки з Китаю]. Наприклад, там йде спресована марля за вісімдесят центів, а в нашій — гемостатик за вісім євро. Моя аптечка коштувала 2190 грн минулого року — це 55 євро для Львова, а в угоді з Вінницьким шпиталем — 60 євро, між графіком постачань було майже півроку. Водночас ціна китайської — $35−40.
Я ще сварився з командуванням, адже вони вимагали вшивати в аптечки номер контракту з датою виготовлення (як це було і до лютого 2022 року). На що я їм казав, що це небезпечно для підприємства. Є відеоролик росіян, де вони порівнюють наші аптечки зі своїми. У об’єктив потрапила наша аптечка з ярликом Київгума і роком випуску. Спочатку не хотів цього робити, адже знаю від військових, що наше підприємство у числі пріоритетних цілей на Київщині, однак для КМС це стало приводом, щоб зняти підприємство з контракту. Довелося виконувати.
— Тобто до Київгуми постійно прискіпувались, аби скинути з позиції головного постачальника аптечок?
— Саме так. Однак найцікавіше інше. Коли ми уклали угоди у Вінниці та Львові щодо постачання аптечок до місцевих шпиталів, до мене дійшла інформація, що United 24 за донорські кошти збирається закупити китайські аптечки. Тобто, коли ми поламали цим хлопцям схему поставки аптечок за бюджетні кошти, то вони вирішили отримати прибуток з донорських. Цю закупівлю мала реалізувати ДП Медзакупівлі. Ми одразу зв’язалися з його представниками і запитали: чому вони не оголошують тендер. Мені відповів представник цього держпідприємства Андрій Кузьо, що це питання на розгляді. Невідомий ані об’єм закупівлі, ані комплектація товару. І уточнив, що це буде закупівля не через Prozorro. Буде створена експертна комісія, яка визначить параметри аптечок, як купуватимуться. На що я запитую: невже немає чітко затверджених вимог у військових до аптечок, якщо наша компанія ще з 2016 року постачає аптечки до ЗСУ, і саме по вимогам Генштабу? Після наших дописів у соцмережах, ця закупівля не відбулась. Ми писали: навіщо за донорські кошти купляти якесь лайно, якщо в ЗСУ вже безкоштовно передають десятки тисяч наших аптечок. Усе це відбувалося у кінці 2022 року. Для широкої публіки ця потенційна закупівля United 24 пройшла непоміченою.
— Отже, чи очікуєте ви зменшення тиску на вашу компанію після звільнення згаданого пана Пруднікова, адже, з ваших слів можна зробити висновок, що саме цей представник Командування медичних мав мотиви заважати Київгумі з постачанням аптечок до сил оборони?
— Ні, ситуація покращиться лише коли я захищатимуся у публічній площині та разом з адвокатами вибудую вірний захист. Бо якщо є вказівка згори — від ГПУ чи інших «інтересантів», то публічність — єдиний спосіб «вижити»!
Дмитро Бобрицький