Зеленський повернув поставщикам Міноборони прибутки, які аудитори ДАСУ нарахувала в збиток державі

Президент Володимир Зеленський підписав прийнятий Верховною Радою Закон №10445, яким вносяться зміни до оборонних закупівель з метою врегулювання їх ціноутворення під час дії воєнного стану. 

Зміни в “Закон про оборонні закупівлі” передбачають, що розмір прибутку на неконкурентних закупівлях під час дії воєнного стану повинен орієнтуватися на відповідний граничний рівень прибутку, який встановив Кабмін. Якщо Кабмін цього не зробив, то прибуток визначається державним контрактом. 

Дія цих змін розповсюджується на всі держзакупівлі за неконкуретною процедурою, що відбулися після введення в країні воєнного стану 24 лютого. 

Зміни були  потрібні через різне прочитання існуючого законодавства, а саме ст 19 Закону «Про оборонні закупівлі”.

Нагадаємо, в червін Державна аудиторська служба України (ДАСУ) повідомила, що її ревізія Міноборони, ДСНС та військових частин виявила  нанесення збитків державі на 2,5 млрд грн. Збитками аудитори назвали зарахування прибутків в ціну поставок сектору безпеки та оборони. 

Мова йшла про угоди, для прискорення укладання яких 20 березня 2022 року Кабмін прийняв Постанову №335. Для спрощення документ передбачав, що закупівлі будуть неконкурентними, а ціна в цих контрактах буде сформована на основі калькуляції витрат. 

“При цьому під час розрахунку ціни враховуються всі податки та збори, загальновиробничі, адміністративні, операційні та інші витрати виконавця, пов’язані з виготовленням товарів, виконанням робіт та наданням послуг”. 

Ця фраза з урядової постанови і стала каменем спотикання для постачальників армії та ДСНС, бо в цьому переліку ціноутворення відсутнє слово “прибуток”. 

Крім того, постанова скасувала інший урядовий документ – Постанову №309 від 2021 року, в  якій був прописаний прибуток при формуванні ціни на неконкурентних закупівлях. За це і вчепилися аудитори. 

Постанова №335 передбачала, що відповідальність за ціну в контракті несе його виконавець. Відповідно, всі “збитки державі” були перекладені на постачальників для сектору безпеки та оборони. 

18 липня Кабмін припинив дію Постанови №335 та вніс зміни до іншої своєї Постанови – №1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану”. Але уряд зазначив, що укладені раніше оборонні закупівлі завершуються на попередніх умовах. Таким чином не врегульованими залишилися закупівлі за майже півтора роки широкомасштабної війни. 

15 вересня Личаківський районний суд Львова надав дозвіл на перші “маски-шоу” Держбюро розслідування після висновків аудиторів про збитки державі від нарахування прибутку постачальнику техніки ДСНС. В згаданому випадку суд надав дозвіл на вилучення оригіналів документів ТОВ «Пожмашина». 

21 вересня Верховна Рада прийняла на цей раз свою Постанову – №10071, якою зобов’язала Кабмін гарантувати виконавцям оборонних закупівель компенсацію їх обгрунтованих витрат та прибуток. ДАСУ у відповідь назвали такі дії депутатів підтвердженням правильності своїх ревізій. 

У жовтні Громадський рух “Маніфест 42” звернувся до уряду з вимогою вирішити проблему законності прибутків, отриманих учасниками оборонних замовлень. В лютому Верхвона Рада проголосувала необхідні змніи в Закон “Про оборонні закупівлі”.

З жовтня 2022 року ДАСУ очолює Алла Басалаєва.

Developed by