Компанія Arricano заявила про рейдерство силовиків: рахунки заблоковані, торгівельні центри через АРМА відходять третім особам

Компанія Arricano Real Estate PLC заявила, що її активи в Україні намагаються забрати силовим шляхом із використанням впливу на правоохоронні та судові органи. Про це йдеться у заяві директора Маргуса Курма, пише Forbes-Ukraine.

 

Напередодні суд вирішив передати в управління АРМА два ТРЦ компанії – City Mall у Запоріжжі й «Сонячна Галерея» у Кривому Розі.

Ключові факти

 

  • Компанія стверджує, що протягом 2023–2024 років її активи в Україні знаходяться під системним тиском з боку силових структур. За словами директора фірми, «опоненти використовують будь-які методи, щоб заблокувати роботу бізнесу та фактично забрати активи компанії».
  • Зазначається, що Arricano дізналася про існування кримінального провадження, а згодом про арешт усіх ТРЦ, у вересні–жовтні 2023 року.
  • Сторона обвинувачення (Головне управління СБУ у м. Києві та Київській області та Київська обласна прокуратура) підозрює компанію у нібито перерахуванні прибутку від діяльності чотирьох торговельно-розважальних центрів (ТРЦ) в Україні до держави-агресора.
  • Компанія заперечує це звинувачення і повідомила, що з 24 лютого 2022-го до 16 жовтня 2023-го у компаній групи в Україні були відсутні будь-які перерахування грошових коштів за кордон.
  • Компанія вважає, що метою дій силовиків є «знищення або відібрання бізнесу, а не розслідування справи», посилаючись на блокування рахунків, а також на намагання передати активи в управління третім особам через АРМА.
  • «Ми впевнені, що дії силових структур і намагання передати наші активи до АРМА незаконні та непропорційні. Такі дії, очевидно, шкодять інвестиційному клімату в Україні, адже жодна іноземна компанія не буде інвестувати у країну, де маніпулюють законодавством і фактами, щоб забирати бізнес», – заявив Курм.
  • Компанія продовжує оскарження у судах. У разі блокування бізнесу компанія має намір «використовувати всі наявні інструменти щодо міжнародного захисту інвестицій і відшкодування завданої шкоди».

Arricano – девелопер торговельних центрів в Україні із європейськими інвестиціями. З 2013 року до 17 січня 2023-го акції компанії були розміщені на Альтернативному ринку інвестицій (AIM) Лондонської фондової біржі. Arricano Real Estate PLC володіє чотирма торгово-розважальними центрами у Києві, Запоріжжі та Кривому Розі. Крім того, Arricano будує три об’єкти нерухомості та планує додаткові інвестиції в економіку України.  Нижче повний текст заяви Arricano.

Компанія Arricano Real Estate PLC заявляє про спробу рейдерства своїх активів в Україні

 

Протягом 2023-2024 років активи компанії Arricano Real Estate PLC (Кіпр) в Україні знаходяться під системним тиском з боку силових структур. Весь цей час ми намагаємося відстояти наші активи, бізнес та репутацію у правовому полі, використовуючи усі наявні правові інструменти. Компанія свідомо уникала публічної комунікації щодо цього, розуміючи, що будь-яка публічна заява європейського інвестора про зловживання чи ознаки корупції в силових структурах може вплинути на ставлення до України з боку західних партнерів та їхню допомогу, таку необхідну у воєнний час.

 

Проте, наші опоненти, на жаль, використовують будь-які методи, щоб заблокувати роботу бізнесу та фактично забрати активи компанії.

 

Увесь цей час ми вірили, що Україна, яка прагне стати членом ЄС, є правовою державою та вірили, що до нашої позиції про те, що справа повинна розслідуватися цивілізовано, дослухаються. Проте, ситуація заходить настільки далеко за межі правового поля та адекватності, що ми змушені публічно заявити – активи Arricano Real Estate PLC в Україні намагаються забрати силовим шляхом із використанням впливу на правоохоронні та судові органи.

 

ДЕТАЛІ СПРАВИ

 

Arricano дізналася про існування кримінального провадження та, згодом, про арешт усіх ТРК, у вересні-жовтні 2023 року. Ознайомитися з деталями справи змогли тільки у листопаді. З цього моменту команда юристів системно працює над тим, щоб відстояти нашу правову позицію та ділову репутацію, не допустити зупинку бізнесу та уникнути публічного скандалу щодо справи.

 

Ключовим припущенням сторони обвинувачення (Головне управління СБУ у м. Києві та Київській області та Київська обласна прокуратура) для накладення арештів є нібито перерахування прибутку від діяльності чотирьох торговельно-розважальних центрів (ТРЦ) в Україні до держави-агресора. Сторона обвинувачення не надає жодного документа на підтвердження цього звинувачення. Аrrісаnо повністю заперечила це звинувачення і надала відповідні докази, які підтверджують, що в період з 24.02.2022 по 16.10.2023 (що є періодом, який досліджується у кримінальному провадженні) у компаній  групи Аrrісаnо в Україні апріорі були відсутні будь-які перерахування грошових коштів за кордон.

 

Ключовим моментом, коли стало зрозуміло, що метою дій силовиків є знищення або відібрання бізнесу, а не розслідування справи, стало: (1) подання клопотань про блокування рахунків усіх компаній Arricano в Україні; (2) безпідставне намагання передати усі ключові активи Arricano в Україні в управління третім особам через АРМА.

 

Задля ясності, блокування рахунків призводить до повної та безальтернативної зупинки бізнесу, а передання в управління дозволяє, щоб доходи від ТРЦ протягом усього часу розслідування (яке може тривати роками і у більшості справ не закінчується нічим) отримували треті особи, які не вклали в побудову та розвиток об’єктів жодної копійки.

 

Усі клопотання обґрунтовані все тим же безпідставним звинуваченням про перерахування прибутку від діяльності чотирьох ТРЦ в Україні до держави-агресора, яке не підтверджено жодним доказом. Проте, це не зупинило ні сторону обвинувачення, ні суд, і наразі по двом з чотирьох ТРЦ – “City Mall” у Запоріжжі й “Сонячна Галерея” у Кривому Розі – винесено рішення про передання в управління. Це протизаконні дії, що прямо суперечать не лише законодавству, а й здоровому глузду. Arricano буде і далі оскаржувати такі незаконні рішення усіма можливими правовими засобами, як в Україні, так і на міждержавному рівні.

 

Правоохоронні органи безумовно уповноважені здійснювати розслідування будь-яких фактів, які, на їхнє переконання, можуть містити ознаки кримінальних правопорушень. Проте, такі дії не мають вчинятися всупереч положенням Конституції та законів і не мають призводити до фактичного зупинення та відібрання бізнесу на початковій стадії розслідування.

 

Є декілька дуже простих питань, які дозволяють зрозуміти, що справжньою метою є не справедливе розслідування справи, а знищення бізнесу та привласнення активів:
•    Уже накладені на ТРЦ арешти роблять неможливим їхній продаж, тобто повністю забезпечують збереження майна у разі, якщо справа буде доведена до обвинувального вироку. За таких умов, для чого, на такому ранньому етапі терміново необхідні арешти всіх рахунків та передача ТРЦ в управління?
•    Ключовим припущенням сторони обвинувачення для накладення арештів є нібито перерахування прибутку від діяльності ТРЦ до держави-агресора. Чому в такому разі не є достатньою, до прикладу, заборона здійснення перерахувань закордон (яких і так не існує)?
•    У разі не передання справи до суду та/або винесення виправдувального вироку, з яких джерел власнику, іпотекодержателю та орендарям буде відшкодована шкода, завдана арештами рахунків і переданням в управління? Шкода буде відшкодовуватися за рахунок державного бюджету України, а не тих осіб, які будуть цими об’єктами тимчасово “управляти”.

 

За всі роки роботи на ринку України Arricano інвестувала понад $600 млн в українську економіку і продовжує інвестувати. Наразі намагання заблокувати наші рахунки та передати ключові активи в управління третім особам через АРМА спричинить зупинку бізнесу та інвестиції у відновлення нашого торговельного центра у Кривому Розі, який був пошкоджений ракетною атакою ворога на початку цього року, а також інвестиції у будівництво ще одного торговельного об’єкта у Києві на Лук’янівці та покращення діючих торгово-розважальних центрів Arricano у Києві та Запоріжжі.

 

Ми впевнені, що дії силових структур і намагання передати наші активи до АРМА – незаконні та непропорційні. Такі дії очевидно шкодять інвестиційному клімату в Україні, адже жодна іноземна компанія не буде інвестувати у країну, де маніпулюють законодавством та фактами, щоб забирати бізнес.

 

Наразі ми продовжуємо оскарження незаконних дій та рішень у судах, звернулися зі скаргами до всіх уповноважених інституцій в Україні. У разі блокування бізнесу компанія Arricano буде використовувати всі наявні інструменти щодо міжнародного захисту інвестицій та відшкодування завданої шкоди.

 

Ще раз наголошуємо, що єдиною причиною цієї публічної комунікації є дії правоохоронних органів України. Компанія всіма доступними способами намагалася достукатися до органів влади України, щоб перевести справу у цивілізоване русло та уникнути публічної комунікації на цю тему.

 

Маргус Курм, директор Arricano Real Estate PLC (Кіпр) 

Developed by