Як податкова хотіла вдарити кийком, але шість разів наступила на граблі

Історія, як підприємству знадобилось шість судів і понад 5 років, щоб змусити податківців зробити свою роботу.

У 2015 ТОВ«Маяк 2011» дізналось, що Кіровградська окружна податкова вирішила не вертати йому 950 тисяч ПДВ. Більшість підприємців,          напевно, би постарались неформально домовитись з фіскалами, але «Маяк» замість короткого шляху корупції вирішив піти довгою дорогою закону.

Дорога виявилась справді не короткою. Податківці, програвши перший суд, затялись і пішли, як в апеляцію, так і в касацію. Із тим самим результатом. А через якийсь час, програвши ще один суд – на поверненні пені – зробили чергове апеляційно-касаційне коло. Результат для податкової: шість програних судів, повернення ПДВ, а крім того – 380 тисяч пені.  Із державного бюджету.

Початок. Повернення в Україну

Несподівана непоступливість підприємців логічно витікала з їхньої історії. Із 2011 року «Маяк» працював у Донецьку.Після приходу у Донбас «русской весни» увесь більш-менш притомний бізнес залишив окуповані землі.ТОВ «Маяк 2011» виявилося притомним, тому теж змінило дислокацію, перебравшись спершу до Кіровограда (теперішнього Кропивницького), а згодом – до Дніпра.

У рідному Донецьку ТОВ «Маяк 2011» залишило не лише податкову адресу. Саме напередодні російської агресії підприємство затіяло будівництво торгівельного комплексу. Із незавершеною будовою довелося, зрозуміло, розпрощатися – стіни на нове місце не перевезеш. Але ще перебуваючи у Донецьку, «Маяк 2011» подав до місцевої податкової декларацію, згідно з якою задекларував повернення з бюджету 950 тис грн. ПДВ. за травень 2014 року.

Перебравшись на нове місце, ТОВ «Маяк 2011» подало тепер уже до  Кіровоградської об`єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ)  цей розрахунок податкових зобов`язань. Але податківці чужинців послали подалі. Мало того. У листопаді 2015-го після камеральної перевірки бізнесменам нарахували  237,5 тис грн. штрафних санкцій.

Спершу «Маяк» почав шукати правди у самих податківців.  Однак і Головне управління ДФС у Кіровоградській області, і ДФС України – залишили скарги  на свавілля їх колег без задоволення.

Відтак ТОВ «Маяк 2011» пішов до Дніпропетровського окружного адмінсуду.

Суд встановив, що «Маяк 2011» не збирався відмовлятися від бюджетного відшкодування. Навпаки,  фірма робила все можливе, аби отримати ПДВ.  Крім того, підприємство мало достатньо документів (договори, накладні, акти виконаних робіт та інша первинна документація), які доводиди реальні витрати на будівництво та капітальні інвестиції.

Результат: податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ визнати протиправним та скасувати,   950 000 грн повернути позивачеві, ну і ще  визнати протиправною бездіяльність кіровоградських податківців. Тут варто зауважити, що Головне управління ДФС у Кіровоградській області в той час очолювала Тетяна Гавренкова.

Кіровоградська ОДПІ  подала апеляцію. Але у березні 2017-го вона теж погодилась із рішенням першої інстанції.  Цікавими є формулювання судового  рішення. Зокрема, про те, що в Кіровоградській ОДПІ помилково розуміють норми матеріального права, у податківців «не було правових підстав для винесення оскаржуваного у цій справі податкового повідомлення-рішення», «під час камеральної перевірки ТОВ «Маяк 2011» не було виявлено порушень податкового законодавства, які  б слугувати підставою для висновків про завищення позивачем бюджетного відшкодування» і т.д.

У квітні 2017 року у цій справі видали виконавчий лист до казначейства. Однак  казначейська служба перерахувала ТОВ «Маяк 2011» довгоочікувані 950 тис грн. лише через два роки – у травні 2019-го. Річ у тому, що казначейство вирішило просто не виконувати припис суду. До того часу поки своє слово не скаже касація. Бо в нас у країні закон – законом, а бажання чиновника – це більше, ніж закон. Навіть особисті зустрічі із першим заступником Держказначейства Володимиром Дудою цю конструкцію зламати не змогли.

21 березня 2019-го нарешті відбувся Верховний Суд України, який втретє зобов’язав повернути гроші підприємцям. Хоча трохи потішив і податківців, скасувавши пункт про визнання протиправною їхню бездіяльність.

Друге суддівське коло

На «Маяку» тішитися з досягнутого хеппі-енду  не поспішали, резонно розсудивши, що через чиюсь забаганку вони протягом кількох років не могли скористатися своїми коштами. За законами бізнесу за таке потрібно платити. Зрештою, подібна норма про пеню, є закладена і в Податковому кодексі.

У лютому 2020 р. Окружний адміністративний суд  міста Києва призначив стягнути з держбюджету на користь «Маяк 2011» 380 тис грн. пені. Як і в попередній справі, кропивницькі податківці програли апеляцію та касацію.  Цього разу податківці відбивались мляво, зосередивши свої зусилля на другорядних питаннях на кшталт з якої дати слід нараховувати пеню. Але все ж кров намагались пити до останнього.

Результат, нагадаємо – 5 років оплачувальної роботи юристів, як приватних так і державних, і втрата для бюджету 380 тисяч гривень. При чому на відміну від підприємців, які витрачали власні гроші, час і нерви, жоден податківець психологічно чи нервово не постраждав.

Взагалі-то законодавство дозволяє правоохоронним органам карати чиновників у таких випадках. Тобто змушувати повертати бюджетові збитки, які сталися через провину чиновника. Тільки-от випадків таких в історії сучасної України, на жаль, практично немає.

Юрій Лобан

Developed by