Щоб повернути 5 млн ПДВ фірма виграла в податкової за вісім років сім судів

Деякі підприємці стверджують, що податківці мають негласне розпорядження вищого начальства у разі програшу суду першої інстанції судитись до останнього. Навіть, якщо жодних шансів на перемогу немає. Знайти логіку в таких діях складно, окрім однієї: максимально ускладнити життя бізнесу, щоби йому не захотілось наступного разу ставати на стежку пошуку правди.

Таких історій, на жаль, багато. Минулого місяця закінчилась ще одна. Верховний суд визнав провину податкової, і це рішення за вісім років стало сьомим (!) в одному лише протистоянні підприємства і податкової.

У 2015 р. ТОВ “Брейн Бау-Холдінг Міст” подало до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі  м. Києва (тодішня керівниця – Оксана Малихіна)  податкову декларацію, у якій заявило ПДВ на 5,03 млн грн. Податкова інспекція провела камеральну перевірку і вирішила ПДВ не зараховувати. “Брейн Бау-Холдінг Міст” подало до податківців заперечення до акту, однак безрезультатно. 

“Брейн Бау-Холдінг Міст” звернувся до Окружного адмінсуду Києва. І той вирішив, що фірма  ПДВ задекларувала правильно, а відтак задовольнив  вимогу “Брейн Бау-Холдінг Міст”. Податківці пішли в апеляцію, але у 2016 році та теж погодилась з висновком суду першої інстанції. 

Здавалось, історія мала в цей момент і закінчитись. Тільки не в нашій країні. Податківці з радістю виявили, що 29.07.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ПКУ щодо удосконалення адміністрування ПДВ». Згідно з ним 1 серпня 2015 року обнулялись попередні податкові повідомлення, а старі – податкова переносила в новий формат. І борг набридливих підприємців і не перенесли. Офіційна причина: “Брейн Бау-Холдінг Міст” ніби-то подав заявку на ПДВ 28 серпня, а треба було встигнути до 1 серпня. Відтак хоча рішення суду і було, однак податкова його не виконувала, посилаючись на «ново придумані» обставини.

Переписка з податковою тривала кілька років. 

У 2020 р. Окружний адмінсуд Києва нагадав податківцям про рішення від 2016-го року  і зазначив, що податківці не зробили ніяких висновків, і не внесли інформацію в електронну систему. Він також відхилив доводи інспекторів, що декларацію з ПДВ за червень 2015 р. було подано занадто пізно і повністю задовольнив позов. Того ж 2020 р. апеляція відхилила скаргу податківців. Ті пішли у касацію. Однак у 2021 р. та теж дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій усе зробили правильно.

Здавалось, що податкова втихомириться. Але ні: згадала, що в неї «в запасі» ще одна касація: після першого суду-апеляції, і подалась туди. І ось лише цього місяця закінчилась восьмирічна епопея. Верховний суд залишив скаргу без задоволення.

Єдиним результатом для податкової, та й те негативним, стала оплата 75,5 тис грн судового збору. Рішення про це ще у 2017-ому році ухвалив той же Окружний адмінсуд Києва.

Ну, а скільки було затрачено робочого часу різних державників – того ніхто не рахує. Бо нікого за це не карають.

Віктор Волокита, «Наші гроші»

*****

У 2015-2016 рр. начальником Державної податкової інспекції у Голосіївському районі  ГУ ДФС у м. Києві була Малихіна Оксана Михайлівна  

Про неї https://kyiinfo.com.ua/zhyttia-buttia-nachalnykiv-kyivskykh-ra/ 

https://nashigroshi.org/2015/11/25/test-nasirova-prohnav-350-miljoniv-cherez-ridni-kompaniji-minimizuyuchy-podatky-svojeji-korporatsiji/ 

Developed by