Поліція організовує обшуки квартир бізнесменів, підставляючи фальшиві статті КПК

Поліція активно втручається в справи, що підслідні БЕБ. Ці «економічні» розслідування допомагають слідчим обшукувати помешкання  підприємців, арештовуючи їх речі та готівку. Навіть попри заборону суду.

Рік тому – у вересні 2022 року, Головне слідче управління Національної поліції відкрило кримінальне провадження №42022000000001294. Детальну інформацію про цю справу не знайти в судовому реєстрі. Тільки поодинокі ухвали судів про зняття арештів із грошей або рахунків фірм, що фігурують у справі. Або про відмову зняття таких арештів.

Сам список фірм – дуже широкий і колоритний. Судячи з Судового реєстру,  він постійно змінюється протягом розслідування. Це дозволяє поліції доповнювати (або виводити) коло підозрюваних новими фігурантами.

Одним з таких  «нещодавно доповнених» став Дмитро Нікіфоров. Його колишня фірма фігурували в довгому списку згаданого кримінального провадження.

28 серпня Печерський районний суд Києва дозволив обшукати його квартиру. І ця коротка історія дуже показова в контексті, як поліцейські забирають собі «економічні» справи, які має розглядати БЕБ.

Як поліція підмінила БЕБ

Із клопотання слідчого до Печерського райсуду (відсутнє в судовому реєстрі, але копія є в розпорядженні «Наших грошей) важко зрозуміти необхідність поліції робити обшук у квартирі Нікіфорова. В обгрунтуванні слідчий вказав, що в Україні діє «стійке, з ієрархічною структурою злочинне угрупування» під прикриттям посадовців Державної податкової служби. Сам злочин полягає у зменшенні податкових платежів через фіктивні операції з переведенням потім у готівку зекономлених коштів.

Після цього в клопотанні немає жодної конкретики ні про злочинні ланцюжки, ні про посадовців ДПС та їх вплив на економію на податках. Тільки перелік з понад десятка  фірм, як виробничих, так і фінансових. А також слідчий вказав, що його цікавить можливе ухилення від сплати податків через фіктивні компанії з початку 2021 року.

Попри те, що поліція розслідує ухилення від сплати податків, сама справа не відкрита за відповідною – 212-ю, статтею Кримінального кодексу.  Яка так і звучить – «Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів). І яка конкретно прописана  як підслідна іншого правоохоронного органу – Бюро економічної безпеки (БЕБ). Саме під такі «податкові» справи це Бюро і створювали в 2021 році.

Щоб не потрапити на поле БЕБ, поліцейські заявили інші статті для розслідування податкової тематики. Слідство ведеться за підозрою в службовій підробці та зловживання службовим становищем.

Ще раз. У самому клопотанні, яке слідчий спрямував до Печерського суду, ні слова про жодні підробки або посадовців. Тільки далеким фоном проходять невідомі службові особи податкової. Але про слідчі дії щодо них жодної згадки.

Проігнорувати заборону суду

Попри відсутність конкретики в клопотанні слідчого щодо обшуків у Нікіфорова слідчий суддя Печерського райсуду Києва Євген Хайнацький його задовільнив. Але частково. Тільки в тій частині, що стосувалося вилучення первинних документів та бухгалтерської звітності.

Але окремо прописав конкретну заборону вилучати готівку, мобільні телефони та ноутбуки з флешками. Бо жодних аргументів від поліції та прокуратури, що це цінні докази в справі, надано не було.

Ще раз – конкретна заборона вилучати гроші та мобільні під час обшуку.

Дозвіл на обшуки Печерський суд дав 28 серпня 2023 року. Через три тижні слідчі з’явилися у помешканні бізнесмена.  І, крім низки документів, вилучили iPad та дві флешки. Забирати які, нагадаємо, було прямо заборонено судом.

При цьому, стверджує адвокат Нікіфорова, поліцейським запропонували скачати всю інформацію з iPad. Але  планшет забрали. Керівником слідчої групи була Анжеліка Федорченко.

Наступного дня інший суддя Печерського райсуду – Сергій Вовк, легалізував знахідки поліцейських. Та наклав арешт на вилучені у Нікіфорова речі. При цьому його самого до суду запросив на слухання не суддя чи його канцелярія, а поліцейські. І запросили таким чином, що встигнути на засідання було неможливо.  Клопотав про арешти прокурор Чорний І.О.

У підсумку у справі про несплату податків, що відкрита по статті про службову підробку, немає згадки про саму підробку або посадовців, що вчинили цей злочин. Розслідується історія, що підпадає під іншу статтю Кримінального кодексу і яка підслідна іншому правоохоронному органу. Попри заборону суду,поліцейські вилучили планшет і заарештували його як речовий доказ, хоча могли просто на місці скачати всю інформацію. Сам обшук офіційно проводився для вилучення первинних документів фірм та їх бухгалтерії. Але, судячи з переліку арештованого, нічого з заявленого знайдено не було. Складається враження, що з самого початку мета обшуку була іншою від заявленої в суді.

Якщо проаналізувати в Судовому реєстрі всі ухвали, що стосуються цього кримінального провадження,  то складається враження, що поліцейські накрили собі здоровенну галявину для пошуку цікавих речей під час обшуків. Десятки різних фірм – від виробничих до ноунеймів – які міняються в ухвалах у якісь алогічній послідовності. Деколи міняються і статті ККУ за якими ведеться слідство, але завжди вони залишаються «поліцейськими» статтями, хоча всюди шукають несплату податків. За рік, що минув,  ніяких інших кроків слідства окрім обшуків і арештів майна не зафіксовано. І таке враження, що зафіксовано не буде.

Згадалось, коли створювали БЕБ, то стверджували, що це буде єдиний орган для економічних злочинів, який буде досліджувати їх аналітичним шляхом. А виявилось, що сам БЕБ або ходить з автоматниками у пошуках ресторанних ФОПів, або віддає свої справи на прокорм дружнім поліцейським.

Юрій Школяренко, «Наші гроші»

Developed by